Materiały używane przy budowie sieci lokalnychDo budowy sieci używamy różnych materiałów oprogramowania czy urządzeń. W poprzednich działach omówiliśmy sobie urządzenia, które używamy do budowy sieci (link do tematu- Urządzenia używane w sieciach). Dziś omówimy sobie materiały do budowy sieci, takie jak:
 • nośniki danych,
 • gniazda i wtyki komputerowe,
 • szafy dystrybucyjne
 • ramy montażowe,
 • kanały kablowe,
 • panele krosowe,
 • organizery kabli.

Gniazda i wtyczki

Nośników danych nie będziemy tutaj już omawiać ponieważ zostały one już omówione w tym temacie - Nośniki danych, ale omówimy sobie gniazda i wtyczki dzięki którym podłączamy i łączymy media transmisyjne.

Wtyczki i złączki kabli koncentrycznych:
Do łączenia kabli koncentrycznych stosuje się złącza typu BNC, TNC, N, F, SMA, RP-SMA oraz inne złącza koncentryczne.

Złącze BNC- złącza stosowane do łączenia kabli koncentrycznych, występują w dwóch wersjach: 50- i 75-omowej.
Złącza C - wykorzystywane do łączenia kabli koncentrycznych transmitujących sygnał w częstotliwości do 11 GHz, wodoszczelne.
Złącza N - stosowane głównie do łączenia elementów do odbioru sygnału telewizyjnego, nadaje się do kabli koncentrycznych przesyłających sygnały nawet do 18 GHz. Bardzo dobrze sprawdza się w aplikacjach specjalistycznych.
Złącza F - używane do łączenia kabli koncentrycznych głównie w transmisji sygnałów telewizji satelitarnej, telewizji kablowej oraz do modemów kablowych. Stosowany w przypadku kabli koncentrycznych cechujących się impedancją falową 75 Ohm. Wykorzystuje się je m.in. z kablami o oznaczeniach RG-6 lub RG-59.
Złącza TNC - to złącza BNC w wersji gwintowanej, najlepiej sprawdzające się w pracy na częstotliwości do 11 GHz. Stosowane głównie w transmisji sygnałów radiowych.
Złącza SMA - złącze subminiaturowe, najmniejsze przystosowane do łączenia kabli koncentrycznych. Cechują się impedancją o wartości 50 Ohm. Sprawdza się w transmisji sygnałów o częstotliwości do 18 GHz. W wersji RP-SMA cechują się odwróconym układem wtyku i gniazda.
Do łączenia kabli koncentrycznych wykorzystywane są także złącza: SHV, SMC lub FME.


Wtyczki i złączki światłowodowe
Do najpopularniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych złącz należą ST, SC i E2000. Stosunkowo niedawno zaczęły się również pojawiać na rynku złącza typu LC stosowane w wkładach SFP - miniGBIC, które ze względu na swoje małe wymiary i prostą budowę zyskują coraz większą popularność. Mniej popularnymi złączami są natomiast: MT-RJ oraz VF-45,

Złącza FC- złącze posiada gwintowane zakończenie dzięki temu zapewnia niezawodne połączenie.
Złącza ST- podobne do złącza koncentrycznego BNC, używane w starszych instalacjach na kablach wielomodowych.
Złącza SCsą dużo stabilniejsze niż ST, małe wymiary, występuje w wersji simplex oraz duplex, mechanizm zatrzaskowy poprawiający pewność połączenia (bardzo popularne).
Złącza LC- złącze małe, stabilne z systemem zatrzaskowym, występuje w wersji simplex i duplex oraz w awersji jednomodowej i wielomodowej - używane w modułach SFP (miniGBIC).
Złącze E2000- sposób łączenia zapewniająca symetryczność połączenia, złącze dodatkowy wyposażone jest zasłonkę chroniącą przed zabrudzeniem oraz jako zabezpieczenie dla oczu w razie rozłączenia, występują w wersji wielomodowej i jednomodowej.


Wtyczki i złączki skrętek
W skrętce wykorzystuje się wtyczki typu RJ-45, które są ośmiostykowe. Aby można było ich użyć należy je najpierw zarobić. Wtyki RJ-45 zarabia się w dwóch standardach:
 • T568B(częściej stosowany)
 • T568A


Jeżeli na obu końcach jednego standardu otrzymamy wówczas kabel prosty, który służy np. do podłączania:
 • komputer vs koncentrator
 • komputer vs przełącznik
 • przełącznik vs router
Natomiast jeżeli z jednej strony damy standard T568B a drugiej np. T568A to otrzymamy kabel krosowany, który służy do łączenia np.:
 • komputer vs komputer
 • komputer vs router
 • router vs router
 • switch/hub vs switch/hub

Szafy dystrybucyjne i ramy montażowe

Urządzenia aktywne aby bezpiecznie przechowywać montuje się w specjalnych szafach dystrybucyjnych typu RACK. Do szaf są prowadzone i zarabiane kable z pobliskich pomieszczeń, co zabezpiecza sieć przed dokonywaniem zmian w okablowaniu przez nieuprawnione osoby. Mogą być dodatkowo wyposażone w systemy wentylacji z termostatami, oświetlenia, półki, uchwyty do kabli i itp. Najpopularniejsze szafy dystrybucyjne typu RACK są o szerokości 19 cali (48,26 cm).


Prostszą wersją szaf dystrybucyjnych są ramy montażowe. Ramy montażowe także służą do montażu urządzeń i itp, a od szaf dystrybucyjnych różnią się tym, że nie posiadają osłon po bokach.Kanały kablowe, panele crossowe, organizery kabli - czyli jak nie poplątać i dobrze zabezpieczyć kable.
Do dobrej organizacji oraz dobrego zabezpieczenia kabli używamy:
 • kanały kablowe,
 • panele krosowe,
 • organizery kabli,
 • patch cordy.
Kanały kablowe- umożliwiają bezpieczne prowadzenie kabli pomiędzy punktami dystrybucyjnymi i od szaf dystrybucyjnych do punktów abonenckich. Wykorzystywane są różne systemy prowadzenia kabli, umożliwiające prowadzenie kabli pionowych i poziomych w różnych warunkach - wewnątrz i na zewnątrz budynków.


Panele krosowe (patch panel) - służa do zarabiania kabli w szafach teleinformatycznych. Połączenia w szafie teleinformatycznej pomiędzy gniazdami panelu krosowego wykonuje się za pomocą krótkich kabli (tzw. patch cordów).


Organizery kabli- ułatwiają prawidłowe prowadzenia kabli w szafach. Montowane są między panelami krosowymi. Dobrą praktyką jest korzystanie z nich pomiędzy przełącznikami i routerami. Ułatwiają organizowane kabli w szafie.


Patch cord - jest to krótki kabel sieciowy wykorzystywany do połączenia gniazd w panelach krosowych.


Autor: APTechnology Data: 2017-01-04