RouterA na koniec najważniejsze urządzenie chyba ze wszystkich które opisywałem - czyli router. Dlaczego router ? A no dlatego że, jest on przeważnie połączeniem prawie wszystkich wcześniej opisanych urządzeń + ma w sobie dodatkowe funkcje, które kiedyś były osobnymi urządzeniami lecz w dzisiejszych czasach wszystko się zamknęło w jednym urządzeniu. Omówimy sobie router na przykładzie routera: Nano RouterTL-WR702N. Jest to router który może pojawić się na egzaminie praktycznym.
Tryby pracy które prezentuje nam ten router to (funkcje te posiada także przeważnie większość routerów, ponieważ w pewnym sensie są one już standardem wśród współczesnych routerów):
  • Tryb Acces Pointu
  • Tryb routera
  • Tryb klienta
  • Tryb repeatera
  • Tryb mostu (bridgea)


Tryb Acces Pointu-Jest to podstawowy tryb pracy. Zamienia on poprostu sygnał elektryczny z kabla w sygnał WIFi, z którym możemy się połączyć poprzez kartę sieciową która odbiera sygnał WiFi w naszym komputerze czy laptopie lub poprzez telefon.
Tryb Routera- ten tryb routera jest wprawdzie niemal, że tym samym co tryb Acces Point, sygnał jest odbierany z kabla i w naszym routerze ze względu na jeden port RJ-45, którym w tym przypadku przychodzi internet jest rozsyłany tylko sygnał WiFi, w innych większych routerach można także poprowadzić sygnał wieloma dodatkowymi portami oprócz sygnału WiFi.
Jak widzimy na obrazku na tym modelu routera jest więcej niż jedno gniazdo RJ-45, jest jedno gniazdo WAM, gdzie podłączamy Internet oraz 4 gniazda LAN dzięki którym możemy kablowo rozprowadzić internet do komputerów.W routerze nano port RJ-45 pełnił funkcję zarówno portu WAM (dla trybu np. Acces Pointa czy routera) oraz portu LAN (dla trybu np. klienta).


Tryb Klienta- Tryb ten działa podobnie do karty sieciowej, czyli możemy za pomocą niego odbierać sygnał drogą radiową i np. poprzez RJ-45 w naszym nano routerze podłaczyć do internetu nasz komputer. W Większych routerach sygnał internetu można rozdzielić na kilka portów LAN.
Tryb Repeatera- w takiej konfiguracji router pełni rolę urządzenia rozszerzającego zasięg sieci bezprzewodowej innego routera. Tryb ten jest przydatny w sytuacjach, gdy w mamy słaby zasięg jakiegoś routera i chcemy go wzmocnić aby np. dochodził do kuchni.
Tryb Mostu- tryb ten jest podobny do funkcji repeatera. Pozwala on w sposób bezprzewodowy stworzyć połączenie Punkt-Punkt, czyli most bezprzewodowy/tryb pomostowy. Od trybu repeatera różni się tym, że nie poszerza on sygnały lecz tylko pozwala na komunikację pomiędzy dwoma routerami.

Autor: APTechnology Data: 2016-12-02