Switch, koncentrator i bramka VoIPSwitch
Switch to urządzenie przełączające sygnał. Służy one do realizacji połączeń między komputerami w sieciach Ethernet opartych na topologii gwiazdy. Przełącznik przechowuje w wewnętrznej pamięci numery MAC interfejsów sieciowych, które są skojarzone z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Dzięki sprawdzeniu adresu ramek switch może wysłać pakiety do właściwego komputer.Na switchu można tworzyć także sieci VLAN czyli dzielić porty na wirtualne podsieci np. porty 1,2 będą należeć do podsieci I a porty 3,4,5 to podsieci II.


Koncentrator
Koncentrator serwuje nam te same opcje co switch (przełącznik) jednak nie umożliwia podobnie jak most podzielić sieć na segmenty. Koncentratory mogą być:
Pasywny - pełni tylko funkcję skrzynki łączeniowej, rozsyłającej sygnał otrzymany na jednym porcie do wszystkich pozostałych.
Aktywny - robi to co pasywny i dodatkowo wzmacnia ten sygnał.
Bramka VoIP
Bramka VoIP to urządzenie, którego zadaniem jest umożliwienie wykonywania połączeń telefonicznych tradycyjnym aparatem telefonicznym za pośrednictwem sieci komputerowej wykorzystującej protokół IP. Bramka VoIP zmienia analogowy sygnał mowy oraz sygnały wybierania numeru telefonicznego na sygnały VoIP.


Autor: APTechnology Data: 2016-12-02