Narzędzia używane do montażu i pomiarów okablowaniaInstalator okablowania powinien w swojej pracy potrafić posługiwać się różnymi narzędziami i urządzeniami.Takimi podstawowymi narzędziami pracy i pomiarowymi są:
  • nóź uderzeniowy
  • tester kabli
  • zaciskarka RJ-45
  • ściągacz izolacji
Inne bardziej zaawansowane narzędzia i urządzenia:
  • Spawarka światłowdów (jak sama nazwa mówi spawa się nią światłowody),
  • czy Reflektometr TDR (służy głównie do pomiary tłumienności i długości przewodów miedzianych)
Uwierzcie mi ale tymi narzędziami, nie łatwo nauczyć się posługiwać. Jak na razie omówimy sobie tylko podstawowe narzędzia ponieważ te bardziej zaawansowane nie są nam na razie potrzebne.
NÓŻ UDERZENIOWY


 

Narzędzie służące do uderzeniowego zaciskania kabli w technologii LSA stosowanej w instalacjach telekomunikacyjnych. Najczęściej wykorzystywany do wykonywania zakończeń kablowych w gniazdach sieciowych i telefonicznych, łącznikach czy puszkach.

 

TESTER KABLIUrządzenie do testowania przewodów typu RJ11, RJ12 i RJ45.Urządzenie sprawdza wszystkie pary przwodów oraz ekranowanie czy sygnał jest poprawnie przesyłany przez badany kabel. Tester składa się z jednostki głównej i zdalnej do głównej wtykami jedną końcówkę kabla a do drugiej drugą końcówkę kabla. Tester posiada 9 kontrolek ( diody Led ), które wskazują poprawność połączenia w przypadku błędu np. nieciągłość kabla (przerwa) kontrolka/i jest zgaszona.


ŚCIĄGACZ IZOLACJI

 Jest to chyba najprostsze i najtańsze urządzenie, oczywiście sa też i droższe urządzenia tego typu sa i nawet automatyczne ściągarki kabli lecz nam przy małym projektach wystarczająco wystarczyłby taki. Jak sama nazwa mówi ściąga on izolację z np. kabla U/UTP kat. 5e lub kabla koncentrycznego a nawet poszczególnych kabelków w kablu U/UTP.

                   

ZACISKARKA RJ-45


                              

Urządzenei to słuzy do zaciskania końcówek w kablach RJ-45 oraz RJ-12. Zaciskarka przedstawiona na zdjeciu ma dodatkowo możliwość obcinania kabli.


Autor: APTechnology Data: 2017-01-07